Our Staff | Epsom College

Senior Leadership Team

Sir Anthony Seldon

Head BA (Oxon); PhD (LSE)

Mr Paul Williams

Second Master BSc (Dunelm)

Mr Paul Ratcliffe

Bursar BSc (Winchester), CMgr FCMI

Mr Richard Alton

Deputy Head: Digital Education MA (Cantab), MPhys

Ms Marisa Bosa

Deputy Head: Pastoral BA (Trent University, Canada), BEd (Queen’s University, Canada)

Mrs Becky Brown

Deputy Head: Academic MChem (Oxon)

Mr Andy Bustard

Assistant Head: Total Curriculum BA (Swansea)

Mr Ollie Fernie

Assistant Head: Digital Learning BA (Dunelm)

Mr Ed Lance

Assistant Head: Futures & Progression BSc (Dunelm)

Mr Chris Filbey

Assistant Head: Pupil Wellbeing & DSL BA (Dunelm)

Mr Stuart Head

Assistant Head: Systems BSc (University of the West of England)

Mr Will Keat

Assistant Head: Teaching Staff and Examinations BSc (UCL), MA (King’s College London)

Mr Nick Russell

Assistant Head: Sixth Form  MA (Liverpool)

Mrs Leah Skipper

Assistant Head: Lower School BA (Queen Mary, University of London)

Mr Mark Tobin

Director of Marketing and Communications BA (East Anglia)

Heads of  Year

Third Form (Year 7)
Head of Third Form

Dr Mark Farmer

BEng (Coventry), MSc (Kingston), MA (Kingston), PhD (Kingston)
Lower Fourth (Year 8)
Head of Lower Fourth

Mrs Katie Eysenck

BA (Oxon), MA (Birkbeck)
Middle Fourth (Year 9)
Head of Middle Fourth

Mr David Nuthall

BA (Nottingham)
Upper Fourth (Year 10)
Head of Upper Fourth

Dr Rachael Storey

BSc (Dunelm), PhD (King’s College London)
Fifth Form (Year 11)
Head of Fifth Form

Mr Jim Stephens

BSc (Liverpool)
Lower Sixth (Year 12)
Head of Lower Sixth

Miss Ceara Kelly

BSc (National University of Ireland, Galway), BSc Hons (Institute of Technology, Sligo)
Upper Sixth (Year 13)
Head of Upper Sixth

Mr Nick Russell

MA (Liverpool)

Lower School

Head of Third Form (Year 7)

Dr Mark Farmer

BEng (Coventry), MSc (Kingston), MA (Kingston), PhD (Kingston)
Assistant Head: Lower School

Mrs Leah Skipper

BA (Queen Mary, University of London)
Head of Lower Fourth (Year 8)

Mrs Katie Eysenck

BA (Oxon), MA (Birkbeck)
Head of Lower School Total Curriculum & Co-Curricular Activities

Mr Andy Parkinson

BA (Surrey)
PA to Head of Lower School

Miss Tess Barrows

01372 821330
  

Lower School Reception

01372 821111

Houses

Carr
Housemaster

Mr Rob Young

BSc (Bath)
Matron

Ms Nicola Navamani

Crawfurd
Housemistress

Mrs Rachel Lee

BSc (University of Sussex)
Matron

Mrs Lucy Nunn

Fayrer
Housemaster

Dr Chris Telfer-Mason

BSc, MA, EdD (University of the West of England)
Matron

Mrs Caroline Stimpson

Forest
Housemaster

Mr Jonny Bailey

BSc (Nottingham)
Matron

Mrs Janet King

Granville
Housemaster

Mr Chris Bates

BSc (York), MA (Bath)
Matron

Mrs Karen Clarke

Holman
Housemaster

Mr Jonny Tidmarsh

BSc (Birmingham)
Matron

Mrs Tracy Morris

Murrell
Housemistress

Mrs Lynsey Buhagiar

BA (University of the Arts, London)
Matron

Ms Helen Woodward

Propert
Housemaster

Mr Alex Buhagiar

BSc (Portsmouth), MA (Bath)
Matron

Mrs Dawn Bliss

Raven
Housemistress

Miss Rhiannon Johnson

BA (Aberystwyth), MA (York)
Matron

Mrs Gina Frost

Robinson
Housemaster

Mr Paul Gillespie

BA (Exeter)
Matron

Mrs Tracey Pointing

Rosebery
Housemistress

Mrs Katie Lenham

BA (Winchester School of Art)
Matron

Miss Irina Boia

White
Housemistress

Ms Faith Smith

BSc (Bristol)
Matron

Ms Mafalda Simoes

Wilson
Housemistress

Mrs Céline Winmill

MA (Bordeaux)
Matron

Mrs Tania Moore

Academic Departments

Academic Support
Head of Academic Support

Ms Maxine Howells

BA (Chichester)

Mrs Iryna Chistyakova

BA (Taurida, Crimea)
  

Mrs Rachel Lee

BSc (University of Sussex)
Teaching Assistant

Miss Emily Poulson

TQUK Level 4 Certificate for Higher Level Teaching Assistants
  

Mrs Aileen Sellers

MA (UCL)
SEND Admin Assistant

Mrs Nancy Thorpe

Teaching Assistant

Mrs Margi Tucker

BSc (University of Bath)
Art
Head of Art

Mr Nikolas Arvanitis

MA (University of the Arts, London)
  

Ms India Greenbury

BA (Juanita College, USA), BA (University of Leeds)
  

Mrs Katie Lenham

BA (Winchester School of Art)
  

Miss Inga Page

BA (Bath School of Art, Bath Spa University)
Biology
Head of Biology

Mr Adam Hedges

BSc (Dunelm)
  

Mr Thomas Adams

BSc (Nottingham)
  

Mr Chris Bates

BSc (York), MA (Bath)
  

Mr Will Keat

BSc (UCL), MA (King’s College London)
  

Mrs Sophie Rajska Barber

BSc (Edinburgh)
  

Mr James Reynolds

BSc (Dunelm)
  

Mr Nicholas Smith

BSc (Portsmouth)
  

Dr Rachael Storey

BSc (Dunelm), PhD (King’s College London)
Chemistry
Head of Chemistry

Dr Alan Wadsworth-Reay

MChem, PhD (York)
  

Ms Misbah Arif

MA (Cantab), MSc (London), MPhil (London), MA (CCCU)
  

Mrs Becky Brown

MChem (Oxon)
  

Mr Steve Cope

MSci (Queen Mary & Westfield College)
  

Mr Oliver Hoult

MChem (York)
  

Mr James Jackson

MChem (Oxon)
  

Miss Ceara Kelly

BSc (National University of Ireland, Galway), BSc Hons (Institute of Technology, Sligo)
  

Mrs Tracy Muller

MA (Oxon)
Classics
Head of Classics

Mrs Jessica Green

BA (Oxon)
Head of Classics (Acting)

Mrs Lucie Stephens

BA (Nottingham)
  

Mr Peter Finn

BA (Oxon)
  

Mr Max Lewthwaite

BA (University of Bristol), MA (Dunelm)
  

Mr James Loudon

MA (Cantab)
Computing
Head of Computing

Miss Sorina Biletchi

BSc (University of Bucharest)
  

Mr Fortunate Muwonge

BA (Makerere Univesity, Kampala) MSc (Kingston University)
Design Technology
Head of Design Technology

Miss Abi Wickham

BEd (Exeter), MEd (Open)
  

Mr Mike Day

BEd (Trent Polytechnic)
  

Mr Paul Lewsey

BSc (Coventry)
  

Ms Georgia Page

BA (University of South Wales)
Drama
Director of Drama & Dance

Ms Lara Jakes

BA (University of Birmingham)
Assistant Head of Drama

Mr Damon Young

BA (Dartington College of Arts), MA (Birkbeck)
  

Miss Rhiannon Johnson

BA (Aberystwyth), MA (York)
  

Mrs Lynsey Buhagiar

BA (University of the Arts, London)
Economics & Business
Head of Economics & Business

Mr Gordon Watson

MA (Cantab)
Head of Business

Mr Darren Nichols

BSc (University of Stirling)
Head of Business BTEC

Ms Sash Naicker

BCom (Milpark Business School, SA)
  

Mr Jonny Bailey

BSc (Nottingham)
  

Mr Lee Cothill

BEd (University of Southern Africa)
  

Mr Ollie Fernie

BA (Dunelm)
  

Mr Paul Gillespie

BA (Exeter)
  

Mr Stuart Head

BSc (University of the West of England)
  

Mr Rob Young

BSc (Bath)
English
Head of English

Miss Natalie Bubbear

BA (Newcastle)
Head of English (Acting)

Mr Ben Campbell

BA (Oxon), MA (UCL)
  

Ms Sara-Jane Boock

BA (University of Cape Town)
  

Miss Annabel Conway

BA (Dunelm)
  

Dr Beth Eliott Lockhart

BA (Southwestern), MPhil (Cantab), MPhil (Columbia), PhD (Columbia)
  

Mr Peter Finn

BA (Oxon)
  

Mrs Wendy Gates

BEd (University of Johannesburg)
  

Mrs Clare Jeens

BA, MA (Soton)
  

Mrs Briony Lee

BA (Exeter)
  

Mrs Elizabeth Milliner

BA (Exeter), MSc (Oxon)
  

Mr Nick Russell

MA (Liverpool)
  

Ms Sara Wilson

BA (Nottingham)
  

Mr Rod Wycherley

BA (Leeds)
English as an Additional Language
Head of EAL

Mrs Eva Kennedy

(Stockholm University), MA TESOL (Queen’s University)
  

Mrs Joanne Desmier

BA (Kent)
Geography
Head of Geography

Mrs Emily Hargreaves

BSc (Exeter)
  

Ms Marisa Bosa

BA (Trent University, Canada), BEd (Queen’s University, Canada)
  

Mr Sebastian Bearfield

BSc, MSc (University of Reading)
  

Mrs Amy Cowlin

BA (Sussex)
  

Mr Fraser Desforges-Medhurst

BA (Dunelm), MSc (UCL)
  

Mr David Nuthall

BA (Nottingham)
  

Mr Jonny Tidmarsh

BSc (Birmingham)
History, Government & Politics
Head of History, Government & Politics

Mr James Dunn

BA (Birmingham), MA (Buck)
  

Mr Andy Bustard

BA (Swansea)
  

Mr Charles Conway

MA (Cantab)
  

Dr Maria Dalton

MA, MLitt, PhD (St Andrews)
Head of Politics

Mr Luke Fisher

BA (Cantab), MA (King’s College London)
  

Mr Nic Fisher

BA (Royal Holloway)
  

Mr Ed Harrington

BA (Dunelm)
  

Mr Andrew Jones

MA (Oxon)
  

Mrs Lydia Keyte

BA (Royal Holloway)
Mathematics
Head of Mathematics

Mr Nicholas Carpenter

BSc (Southampton)
  

Mr John Birchall

BSc (Dunelm)
  

Mrs Francesca Buzzacott

BSc (Exeter)
  

Mr Rishaad Chiba

BEng (Kingston)
  

Miss Wiktoria Frackowiak

BSc (Edinburgh)
  

Mr Jonathan Lam

BA (Imperial), MSc (St Mary's University)
  

Mr Ed Lance

BSc (Dunelm)
  

Mr James Mackay

BSc (UEA)
  

Ms Julie Morris

BSc, PG Dip (University of Canterbury, Christchurch New Zealand)
  

Mr Joshua Selimi

BSc (Dunelm)
  

Ms Faith Smith

BSc (Bristol)
  

Mrs Stephanie Watts

BSc (Cardiff)
  

Mr Andy Wilson

BSc, MSc (Warwick)
  

Mr Jim Stephens

BSc (Liverpool)
Modern Languages
Head of Modern Languages

Mrs Ellen Hayes

MA (University of Edinburgh)
Head of French

Mr Luke Baker

BA (Oxon)
Head of German

Mrs Laura Groves

BA (Dunelm)
Head of Spanish

Mr Henry Hampton-Carr

BA (Exeter), MSc (Oxon)
Head of Mandarin

Ms Zhie Liu

BEd (Shenyang Normal University), MA (UCL)
  

Miss Sara Alcover Saborido

BA (Seville)
  

Mrs Amy Cheng

BA (Henan), MSc (Conservatoire National des Arts et Métiers)
  

Mrs Joanne Desmier

BA (Kent)
  

Mrs Katie Eysenck

BA (Oxon), MA (Birkbeck)
  

Mr Chris Filbey

BA (Dunelm)
  

Mrs Sally Finn

BA (Dunelm)
  

Mrs Caroline Guyon

(Teacher’s Cert)
  

Ms Hafsa Hasan

BA (Oxon)
  

Mrs Uly Herwig

MA (University of Bonn)
  

Mrs Leah Skipper

BA (Queen Mary, University of London)
  

Mrs Céline Winmill

MA (Bordeaux)
Music
Director of Music

Mr Paul Johnson-Hyde

BMus (Birmingham Conservatoire)
Assistant Director of Music

Mr Freddy Wickham

BA (Oxon)
  

Mr Graeme Lodge

MA, BMus (Cardiff), LTCL, ACIEA
  

Mrs Rebecca Wilson

MA (Cantab)
Photography
Head of Photography

Mr Rob Johnstone

BTheol (Brunel)
Physical Education
Head of Physical Education

Miss Rebecca Berger-North

BSc (Loughborough), MA (Nottingham)
Director of Sport

Mr Michael Johnson

BSc (Loughborough)
Director of Cricket

Mr Damian Shirazi

BA (Southampton Solent), MA (Loughborough)
Director of Football

Mr Andy Parkinson

BA (Surrey)
Director of Rugby

Mr Paul Burke

BSc (Loughborough)
Head of Girls’ Games & Head of Tennis

Mrs Sue Church-Jones

BA (Exeter)
Head of Netball Performance

Mrs Beverly Bostock

Assistant Director of Rugby

Mr Simon Whatling

  

Mr Alex Buhagiar

BSc (Portsmouth), MA (Bath)
i/c Football

Mr Mike Day

BEd (Trent Polytechnic)
i/c Squash

Mr Luke Fisher

BA (Cantab), MA (King’s College London)
  

Mrs Louisa Gardner

BA (Manchester Metropolitan University)
i/c Cross Country

Mr Paul Lewsey

BSc (Coventry)
i/c Golf

Mr Ben MacDowel

MTheol (St Andrews)
i/c Shooting

Mr David Nuthall

BA (Nottingham)
i/c Basketball

Mr Nicholas Smith

BSc (Portsmouth)
i/c Swimming

Dr Rachael Storey

BSc (Dunelm), PhD (King’s College London)
  

Mr Duncan Traynor

BSc, MSc (University of Exeter)
Physics
Acting Head of Physics

Mr Richard Alton

MA (Cantab), MPhys
  

Mr Christos Christodoulides

BSc (University of Sussex)
  

Mr Jonathan Lam

BSc (Imperial), MA (St Mary's University)
  

Mr Rory Newton

BEng (Bristol)
  

Mr Lucas Reeman

BSc (Birmingham), MSc (Sheffield Hallam)
  

Mr Vikram Singh

MSc (ITT Roorkee, India)
  

Dr Chris Telfer-Mason

BSc, MA, EdD (University of the West of England)
PSD (Personal & Social Development)
Head of PSD

Mrs Sue Church-Jones

BA (Exeter)
  

Ms Marisa Bosa

BA (Trent University, Canada), BEd (Queen’s University, Canada)
  

Mr Paul Burke

BSc (Loughborough)
  

Mrs Louisa Gardner

BA (Manchester Metropolitan University)
  

Miss Rhiannon Johnson

BA (Aberystwyth), MA (York)
  

Mr Ben MacDowel

MTheol (St Andrews)
  

Mrs Leah Skipper

BA (Queen Mary, University of London)
  

Mr David Nuthall

BA (Nottingham)
  

Mr Jim Stephens

BSc (Liverpool)
  

Dr Rachael Storey

BSc (Dunelm), PhD (King’s College London)
  

Mr Duncan Traynor

BSc, MSc (University of Exeter)
Psychology
Head of Psychology

Mrs Emily Britton

BA (University of Colorado), MSc (University of Bath)
Religious Studies
Head of Religious Studies

Mr George Greenbury

MA (Cantab), MA (Warwick), EdM (Harvard), FRSA
  

Mrs Rebecca Catterall

BA (University of California), MA, MPhil (St Andrews)
  

Revd Canon Andrew Haviland

BEd (Leeds), PGDipCMM (Surrey), FCCT, FRSA, FRGS, SCP, CF(v)
  

Mr Ben MacDowel

MTheol (St Andrews)

College Library

College Librarian

Mrs Sally Perry

BA University of East Anglia MA UCL

Head's Office

Head's PA

Mrs Sophie Lawrence

01372 821004
Second Master's PA

Mrs Katie Lee

01372 821001
Deputy Heads' Secretary

Mrs Vicki Bogie

01372 821003
Deputy Heads' Secretary

Mrs Louise Stirling

01372 821003

Bursar's Office

Bursar's PA

Miss Fiona Storr

01372 821133
Secretary to the Council

Mrs Emma Winfield

01372 821174

Admissions

Director of Admissions

Mrs Cathy Kent

01372 821234
Admissions Registrar

Mrs Lynn Watkins

01372 821007
Admissions Assistant

Mrs Sandy Denny

01372 821008

Chaplaincy

Senior Chaplain

Revd Canon Andrew Haviland

BEd (Leeds), PGDipCMM (Surrey), FCCT, FRSA, FRGS, SCP, CF(v)
Assistant Chaplain

Mrs Rebeca Catterall

Hindu Chaplain

Ms Meeta Joshi

Muslim Chaplain

Dr Husni Hammuda

Associate Chaplain

Revd Canon Adrian Esdaile

Associate Chaplain

Mr Graeme Lodge

Development Department & OE Club

Director of Development

Miss Helen Tranter

01372 821290
Alumni Relations and Fundraising Assistant

Miss Charlotte Whittles-Jackson

01372821042
Development Assistant

Mrs Colleen Mowbray

01372 821074
Alumni Relations and Fundraising Assistant

Mrs Sam Darwish

01372 821294 Monday - Wednesday
Alumni Relations and Fundraising Assistant

Mrs Tamsyn Carter

01372 821056 Wednesday-Friday

College Archive

College Archivist

Mrs Rebecca Worthy

BA (Goldsmiths), MA (UCL), MA (UCL)